Blog

Alaselja valu – kas kõlab tuttavalt?

Alaselja valu – kas kõlab tuttavalt?

Alaseljavalu on üks kõige sagedamini esinevatest (aga ka üks kõige tõsisematest) tervisehädadest, millega igapäevaselt kokku puutume. See võib kiiresti muutuda nii tugevaks, et takistab oluliselt meie igapäevategevusi. Valu tegelike põhjuste tuvastamine ning neist vabanemine on aga väga raske – ka üksainus sümptom, tüütu seljavalu, võib olla tingitud mitmest erinevast põhjusest. Seetõttu on tähtis end kurssi viia riskitegurite ning võimalike ennetavate ja leevendavate meetmetega.

Elustiil, vähene liikumine ja ebatervislik toitumine

Elustiilil on igasuguste valude tekkele väga suur mõju. Valu suhtes on kõige vastuvõtlikumad need, kes ei ole füüsiliselt eriti aktiivsed või tegelevad vaid mõnikord spordiga. Mainida tuleb ka ootamatuid liigutusi, liigset istumist ning liigset füüsilist tegevust, sest võivad samuti põhjustada kiiresti ägedat selja- ja alaseljavalu. Oma mõju on ka toitumisel, eriti juhul, kui toitutakse ebatervislikult ning toidusedel on suure kalorsuse ja rasvasisaldusega. Rasvumine on sageliesinev alaseljavalu põhjus, sest liigne kaal koormab selles piirkonnas selgroogu kõige rohkem.

Igapäevased harjumused ning pingutamine

Suurimad probleemid on tavaliselt tingitud igapäevastest harjumustest ning mustritest, mille ise valime või millega peame oma töö või igapäevaste tegevuste iseloomu tõttu kohanema. Kui meie kohustused hõlmavad pikaajalist seismist, raskuste tõstmist või teisaldamist ning eriti pidevat keha keeramist või muid selgroogu koormavaid liigutusi, on alaseljavalu vaid aja küsimus. Pikaajaline istumine, millega võib kaasas käia vale kehaasend ja mitteergonoomilise tooli kasutamine, teeb olukorra ainult hullemaks.

Kui tihti on teil ette tulnud, et tunnete igapäevaste tegevuste, näiteks kodu koristamise või aiatööde ajal, äkki ootamatut alaseljavalu? Mõnikord piisab valu tekkimiseks ühest valest liigutusest ning valu võib püsima jääda mitmeks päevaks. Valu tekib tihti ka näiteks poekoti, laste või lapselaste valesti tõstmise tõttu.

Kui tihti on teil ette tulnud, et tunnete igapäevaste tegevuste, näiteks kodu koristamise või aiatööde ajal, äkki ootamatut alaseljavalu?

Ennetamine

Parim kaitse valu vastu on selle ennetamine. Kirjeldatud riskitegurite alusel on võimalik kergesti mõista, milline lähenemine on kõige tõhusam – tervislik elustiil, mis hõlmab regulaarset füüsilist tegevust ning tervislikku toitumist. Iga pisiasja ei saa muidugi muuta ning mõne teguri üle on meil vaid ebaoluline mõju. Ennetamine on tõhus, kuid alaseljavalu tekkimise võimalus ei kao täielikult.

Valu tekkimise korral võetavad meetmed

Alaseljavalu tekkimisel tuleb kohe tegutsema hakata. Meetmed valu kõrvaldamiseks on kohe pärast valu teket kõige tõhusamad ning võivad edukalt ära hoida selle krooniliseks valuks arenemise. Mida saab ette võtta? Esmalt on mõistlik välja selgitada valu põhjus ning otsustada, kas see on kõrvaldatav. Kui see ei ole võimalik, võime kerge lihasvalu leevendamiseks kasutada apteekides müüdavaid looduslikke valuvaigistavaid kreeme. Looduslikest ainetest, millel on valuvaigistav toime, tuleb mainida rosmariini. Lisaks valu vaigistamisele parandab see ka valulikus piirkonnas vereringet, aidates seega kaasa kiiremale paranemisele. Mõõduka või tugeva valu korral või juba mõnda aega kestnud valu korral pöörduge sobiva ravivõimaluse leidmiseks arsti poole.